GitHub – https://tomastriska.github.io/Robbie/

Video Development Diary – https://youtu.be/iqWow03RaaM?list=PLun91G2kmw4Iz1OfOiSqeMcmwT8wsoAKB

 

Pro tento projekt aktivně hledáme nadšence do týmu a případné investory.

 

R👁bbie™ je multiplatformní Open Source AI framework pro internet věcí (IoT). Lze jej nainstalovat na jakýkoliv UNIXový stroj, ze kterého se stane chytrý prostředek starající se o veškeré IoT technologie a jiné komponenty nejen v domácnosti, ale například i v automobilech, letadlech, robotech, chytrých hodinkách atd. Komunikace s frameworkem probíhá hlasem nebo pomocí přidružené webové administrace.

 

Díky vestavěné podpoře AIML 2.0 framework dokonale rozliší význam slovních spojení a komunikuje s uživatelem jeho přirozeným způsobem aniž by uživatel poznal, že komunikuje s umělou inteligencí. Uživatel může pomocí tohoto frameworku využívat nejen IoT zařízení, ale také různé senzory (například teplotní a jiné), využívat internet nebo provádět jiné činnosti.

 

Příkladem může být příchod uživatele z práce domů, kdy senzor pohybu v hale rozpozná člověka, framework zapne topení na uživatelovu přednastavenou teplotu, zapne televizi, spustí chytrý IoT kávovar a zeptá se uživatele na jeho pracovní den. Jeho inteligence je dána jen počtem kategorií v jeho slovníku a množstvím nainstalovaných pluginů, které si lze představit jako knihovny či rozšíření, které něco na základě uživatelova příkazu či dotazu vykonají. Tyto pluginy mohou výrobci IoT distribuovat jako ovladače pro framework Robbie. Zároveň budou moci být tyto pluginy prodávány samostatně nebo i distribuovány zdarma.

 

Pokud vám celý koncept hodně připomíná Google Home či Amazon Echo, pochopili jste celý záměr tohoto projektu. Rozdíl mezi těmito výrobky a tímto projektem je však klíčový. Google Home a Amazon Echo jsou uzavřená zařízení, která nelze upravovat a u kterých uživatel nemůže upravit firmware. Náš projekt umožňuje použití hlavní vývojové verze frameworku, ale i jeho derivátů a to bez jakýchkoliv obstrukcí, byrokracie a licenčních ujednání. Vývojář tak například může vytvořit vlastní verzi Google Home nebo Amazon Echo a tu pak spolu s předinstalovaným a předkonfigurovaným frameworkem prodávat koncovým zákazníkům. Zároveň tak není bráněno vývojářům v instalaci frameworku do svých zařízení.

 

Vzhledem k tomu, že celý Framework je postaven na Pythonu 3, lze jej nainstalovat na jakýkoliv UNIX systém. Primárně se počítá s využitím Intel Edison Arduino Kitu, který bude sloužit jako jakýsi kompaktní virtuální server pro chytrou domácnost. Nic však nebrání například použití starého laptopu schovaného pod televizí, na kterém framework běží 24 hodin denně.

 

Odhaduje se, že v roce 2020 bude k internetu připojeno 26 miliard zařízení a proteče jimi 14.1 zettabytů dat. Trend IoT je na vzestupu a je nutné se na něj připravit. Již v současné době máme mnoho skvělých IoT zařízení, která jsou ovšem ve výsledku hloupá. Každá z nich používá jiné technologie pro komunikaci a většinou spolu nespolupracují. Dnešní trend je postaven špatně – nejprve vytvořit zařízení a poté až nabastlit nějaký ne moc zabugovaný kód a draze prodat. Což je absolutně špatný přístup. Prvním krokem musí být software jako takový. Naším cílem je poskytnout ucelený Open Source framework schopný komunikovat lidem přirozeným způsobem (tedy převážně hlasem) a spojit současný moderní trend používání IoT zařízení a vyhledávání či prezentaci dat.